Jak co roku uczniowie ostatniej klasy szkoły podstawowej zasiądą do pisania testów sprawdzających ich wiedzę i umiejętności. Egzaminy ósmych klas, to czas pełen niepewności, wyzwań i oczekiwań stawianych wobec uczniów.
Warto spojrzeć na ten trudny dla młodych ludzi okres, z szerszej perspektywy, ponieważ nie tylko nauka jest składnikiem sukcesu.

Jak zatem pomóc dziecku oswoić stres i wesprzeć je przed zbliżającym się egzaminem? Warto pomyśleć o tym już dziś!

Po pierwsze poświęć dziecku czas! Rozmowa to klucz do porozumienia i najskuteczniejsza metoda wsparcia. Nie strasz porażką, motywuj i przekonuj, że zaangażowanie i systematyczna praca gwarantują sukces. Przypominaj o dotychczasowych sukcesach. Staraj się nie okazywać swojego stresu, widok zdenerwowanego, pełnego wątpliwości rodzica bywa bardzo deprymujący. Twój spokój i opanowanie będą dla dziecka nieocenionym wsparciem. Opracujcie wspólnie plan działania, uwzględniający czas na pracę oraz odpoczynek. Dbałość o regularny i zdrowy sen, przerwy podczas nauki, to wszystko sprawia, że przyswajanie wiedzy staje się szybkie i efektywne. Pamiętaj, że nie tylko sen, ale również ruch są kluczowe dla prawidłowego rozwoju i pracy mózgu, ma on pozytywny wpływ na kondycję psychiczną i fizyczną twojego dziecka. Podziel się swoimi doświadczeniami, cofnij się pamięcią do szkolnych lat i opowiedz o zdawanych przez siebie egzaminach. Nie bój się przyznać, że ty też odczuwałeś stres i popełniałeś błędy, a oceny nie zawsze były takie jak byś sobie tego życzył. Pracujcie na sukces razem. Zapoznajcie się wspólnie z testami egzaminacyjnymi z poprzednich lat i podpowiedz na co powinno zwrócić uwagę podczas ich rozwiązywania. Koniecznie sprawdźcie aktualne wytyczne dotyczące zakresu wiedzy i zagadnień jakie niezbędne są by przystąpić do egzaminu! (Aktualne wytyczne znajdziesz tutaj KLIK